Plastyka powiek

Plastyka powiek Szczecin

Plastyka powiek górnych polega na skorygowaniu fałdu skórno – mięśniowego, który pojawia się na powiece górnej. W miarę upływu lat powiększa się a jego brzeg opiera się na rzęsach zmieniając wygląd powiek. Powoduje to znaczny dyskomfort i uczucie zmęczonych oczu. Dolegliwości nasilają się pod koniec dnia, i są szczególnie dotkliwe u osób, które pracują przy komputerze lub dużo czytają. Przywrócenie prawidłowego wyglądu powieki górnej wymaga odpowiedniej do zaawansowania zmian korekty skóry, mięśnia okrężnego oka oraz tkanki tłuszczowej.

Zwiotczenie tkanek powoduje zmiany wyglądu powieki dolnej polegającego między innymi na zmniejszeniu jej napięcia i przylegania do oka, pojawieniu się tak zwanych worków pod oczami. Plastyka powiek dolnych podobnie jak górnych  obejmuje korektę skóry, mięśnia okrężnego oka oraz tkanki tłuszczowej. Dzięki temu uzyskuje się poprawę napięcia powieki dolnej, prawidłowe przyleganie do oka i fizjologiczny układ szpary powiekowej. Worki pod oczami  nazywamy inaczej przepuklinami oczodołowymi. Korekta polega na usunięciu nadmiaru tłuszczu oraz przemieszczeniu do miejsc w których fizjologicznie występuje.

Najlepsi kandydaci do plastyki powiek

Zabieg plastyki powiek górnych i dolnych można wykonać w każdym wieku o ile występują obiektywne zmiany nadające się do operacji. Niektóre moje pacjentki miały 82 – 83 lata, tak więc wiek kalendarzowy nie jest najistotniejszy. Ważna jest ogólna sprawność fizyczna, wydolność krążeniowo oddechowa, codzienna aktywność i związane z tym oczekiwania, oraz chęć poprawy wyglądu. Jeżeli są jakiekolwiek przeciwwskazania do operacji plastyki powiek to są one takie same jak w przypadku każdego innego zabiegu chirurgicznego. Należy pamiętać, że niezależnie od rodzaju operacji – estetyczna czy zdrowotna zasady bezpieczeństwa, oraz przygotowania pacjenta pozostają niezmienne. Jeżeli stan krążenia i oddychania jest dobry, nie występują dodatkowe czynniki ryzyka, jest wola pacjentki do poprawy wyglądu wówczas wiek nie stanowi przeciwwskazania.

Czym są worki pod oczami?

Deformacja zwana popularnie workami pod oczami jest spowodowana uwypuklającą się tkanką tłuszczową, na skutek zwiotczenia tkanek. Kobiety próbują często zamaskować tą deformację stosując odpowiedni makijaż. Niektórzy poddaja się różnego rodzaju zabiegom zwiększającym napięcie skóry. W ten sposób można uzyskać niewielką krótkotrwałą poprawę. Jednak jedyną skuteczną metodą, jest metoda chirurgiczna, ponieważ napięcie skóry nie zmniejszy objętości uwypuklającego się tłuszczu. Wyniki operacji są dobre i stosunkowo trwałe . Nie jest to operacja z największym stopniem ryzyka, w związku z tym nie należy się jej obawiać. Można wykonywać ją w każdym wieku w momencie pojawienia się worków pod oczami.

Czy plastyka powiek może przyczynić się do zmniejszenia tzw. worków i cieni pod oczami?

Jednym z zadań plastyki powiek dolnych jest zmniejszenie oraz zredukowanie worków pod oczami. Jeżeli natomiast chodzi o cienie pod oczami, czyli naturalne przebarwienia skóry, to niestety operacyjnie nie jesteśmy w stanie tego zmienić.

Medyczne i zdrowotne wskazania do plastyki powiek

Zabieg estetycznej plastyki powiek wykonuje się gdy niewydolny mięsień okrężnego oka powoduje powstawanie charakterystycznego fałdu na powiece górnej. Może to wystąpić u osób w wieku podeszłym jak i u osób młodych Fałd ten utrudnia albo wręcz uniemożliwia kobietom wykonanie dobrego makijażu. Poza tym, może on nieznacznie ograniczać pole widzenia. Powoduje także uczucie ciężkości powiek i zmęczonych oczu. Tak więc zabieg można wykonać w wieku 30 – 40 lat. Zabieg jest dość złożony, ponieważ obejmuje korektę kilku tkanek (skóry, mięśnia okrężnego i tłuszczu), którą wykonuje się w różnych proporcjach, w zależności od sytuacji i widocznych zmian. Oddzielną operacją jest plastyka powiek dolnych, które przeważnie wymagają zwiększenia napięcia powieki dolnej lub korekty tzw. worków pod oczami (przepuklin oczodołowych).

Plastyka powiek w połączeniu z innymi zabiegami

Plastykę powiek górnych  i dolnych można łączyć z innymi zabiegami np. z liftingiem twarzy czy z plastyką nosa i bardzo często jest to sensowne rozwiązanie.  Należy pamiętać, że po odmłodzeniu oczu na zasadzie kontrastu mankamenty twarzy zmienionej wiekiem będą bardziej widoczne. Młode oczy nie będą pasowały do starej twarzy, twarz nie będzie wyglądać naturalnie. W związku z tym bardzo często odmładzając całą twarz planujemy korektę wszystkich elementów, które mogą wpłynąć na poprawę wizerunku. Tak więc łączenie procedur jest w dzisiejszych czasach i na obecnym stanie wiedzy chirurgicznej jest jak najbardziej prawidłowe. Oczywiście zawsze o ostatecznym zakresie operacji decyduje pacjentka.

Czy plastyka powiek zniweluje problem opadających brwi?

Plastyka powiek jest zabiegiem przeznaczonym do korekcji zmian w obrębie samych powiek, natomiast opadanie brwi to zupełnie inne zagadnienie wymagające liftingu brwi bądź liftingu całego czoła. Jest to inny rodzaj zabiegu do którego są specjalne wskazania. U każdego pacjenta wskazania do poszczególnych typów operacji ustala się indywidualnie.

Czy plastyka powiek pozostawia widoczne blizny?

Skóra na powiekach jest bardzo cienka. Najcieńsza skóra naszego ciała występuje właśnie na powiekach, dlatego też blizna jest bardzo wąska. Dzięki temu w 99% przypadków jest praktycznie niewidoczna. Oczywiście po każdej operacji blizna przyjmuje kolor różowy/czerwony ale po kilku miesiącach trwania naturalnej, fizjologicznej przebudowy, zmienia swój kolor na jaśniejszy i przybiera barwę otaczających ją tkanek.

Przebieg zabiegu

Operację plastyki powiek wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i po dożylnym podaniu leków uspokajających. Czasami gdy łączymy różne procedury i zakres operacji jest znacznie większy, wykonuje się znieczulenie ogólne.

Rekonwalescencja

Przebieg pooperacyjny jest stosunkowo niebolesny. Szwy po plastyce powiek górnych i dolnych usuwa się po 5 – 7 dniach. Dzień lub dwa po zdjęciu szwów można wykonać dobry makijaż, który zamaskuje powstałe blizny. Blizny w pierwszych dniach po operacji są czerwone i mogą wymagać zamaskowania kosmetycznym korektorem. Natomiast po upływie kilku miesięcy naturalny proces przebudowy blizny powoduje, że staje się one jasna, koloru skóry i jest prawie niewidoczna.

Alternatywne zabiegi

Deformacja powiek wynikająca ze zwiotczenia tkanek należy do tak zwanych zmian grawitacyjnych. Są one bardzo widoczne i niestety nie ma żadnego sposobu ani rodzaju makijażu, który zamaskuje lub usunie zaawansowane zmiany grawitacyjne. Praktycznie jedyną skuteczną metodą jest metoda operacyjna, bo tylko chirurgicznie można wykonać tak obszerne korekty tkanek głębokich – mięśni powięzi i tłuszczu.

Rejestracja

Najnowsze wpisy