Powiększanie piersi

Powiększanie piersi polega na wprowadzeniu silikonowego implantu do tkanek piersi, zwykle pod mięsień piersiowy. Implant można także umieścić pod gruczołem, czyli nad mięśniem piersiowym, ale jest to rzadko stosowana procedura . Zabieg można wykonywać praktycznie u wszystkich kobiet zarówno  młodych jak i w wieku bardziej dojrzałym.  W zależności od tego jaki chcą uzyskać kształt i wielkość piersi, dobierając odpowiedni implant można próbować spełnić oczekiwania.

Przygotowania do operacji

Przygotowanie do operacji powiększenia piersi wygląda tak samo jak do każdej operacji, którą wykonujemy z różnych wskazań – nie tylko estetycznych. Podstawowe badania, ocena układu krążenia, oddychania i oczywiście ocena  miejsca operowanego. Planowanie zabiegu  zależy od oczekiwań pacjentki. Pacjentka musi określić wielkość oraz kształt piersi i te informacje pozwalają dobrać właściwy implant. Oznacza to że nie ma idealnego implantu.  Idealny implant to taki, który najlepiej pasuje do danych warunków anatomicznych i umożliwia uzyskanie zaplanowanego kształtu i wielkości piersi.

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?

Przed zabiegiem powiększenia piersi implantami, wykonuje się takie same badania jak przed każdą inną operacją. Są to podstawowe badania biochemiczne krwi, a więc grupa krwi, morfologia, jonogram, układ krzepnięcia. W zależności od tego czy są jakieś obciążenia medyczne, czasami trzeba wykonać dodatkowe badania, natomiast bardzo istotne są badania obrazowe piersi. Przed każdą operacją piersi, powinniśmy wykonać USG, mammografię, rezonans magnetyczny czyli któreś z tych badań, które pokażą czy tkanka piersi jest zdrowa. Jeżeli badania nie wykazują zmian , to wówczas można bezpiecznie przystąpić do zabiegu powiększenia piersi implantami.

Ryzyko związane z zabiegiem powiększania piersi

Powikłania po zabiegu wszczepienia implantu piersi są rzadkie. Z piśmiennictwa i doświadczeń wiadomo, że  odsetek wszystkich powikłań wynosi około 3%, czyli na 100 pacjentek operowanych za pomocą implantów wprowadzonych do tkanek piersi, około 3 może mieć różne powikłania. Należy podkreślić, że prawidłowo wykonana operacja nie zabezpiecza przed wystąpieniem powikłań. Może pojawić się wyciek chłonki, lub  odczyn na wszczepiony materiał, w niektórych przypadkach implant może przemieścić się. Powikłania są różne, ale należy podkreślić że właściwa dyscyplina pacjentki po zabiegu i przestrzeganie wszystkich zaleceń i kontroli, minimalizuje ryzyko wszystkich powikłań.

Wybór odpowiednich implantów

Kobiety które mają niewielkie piersi, co obrazowo można to porównać do wielkości miseczki stanika – A, powiększają piersi mniej więcej o 1 lub 2 numery czyli do miseczki B lub C. Namacalnym dobrodziejstwem operacji u kobiet z bardzo płaskimi piersiami jest to, że po powiększeniu piersi suknia bez ramiączek nie zsuwa się, nie opada. Jest to bardzo pozytywnie odbierane, daje kobietom większe możliwości zmiany garderoby i ubierania różnych kreacji. Jest to bardzo istotny argument, który przemawia do pacjentek, które chcą powiększyć piersi a nie potrafią sobie wyobrazić co  operacja może zmienić w ich życiu. Wybór implantu anatomicznego lub okrągłego również zależy od oczekiwań co do kształtu piersi.

Jakie nacięcia wykonuje się przy powiększaniu piersi?

Przy powiększaniu piersi najczęściej wykonuje się nacięcia w bruździe podpiersiowej (pod piersią) lub dookoła otoczki (od dołu). Niektórzy chirurdzy wykorzystują również cięcie pod pachą, jednak nie jest to częste ponieważ w momencie gdy kobieta występuje w garderobie bez ramion, wówczas blizna może być widoczna. Cięcia dookoła otoczki oraz w bruździe podpiersiowej są najczęściej zakryte odzieżą.

Karmienie piersią po zabiegu

Implanty piersi nie stanowią przeciwwskazania do ciąży oraz do karmienia piersią. Proszę pamiętać że implanty przeznaczone są między innymi dla kobiet młodych, które jeszcze nie rodziły i nie karmiły piersią. Tak więc na podstawie aktualnej światowej wiedzy w zakresie powiększania piersi implantami można powiedzieć, że nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią i do ciąży. Nie ma też zagrożenia dla dziecka jeżeli wcześniej wykonamy powiększenie piersi implantami.

Zabieg a ciąża

To częste pytanie czy implanty wszczepiać przed czy po ciąży. To nie ma znaczenia. Jeżeli piersi są małe i jest to dla kobiety problem oraz duży dyskomfort, można piersi powiększyć przed ciążą. Należy jednak pamiętać, że w trakcie ciąży oraz po karmieniu, tkanki piersi mogą ulec zmianom. Kształt piersi może zmienić się i wówczas może być konieczna poprawa kształtu. Z doświadczenia wydaje się sensowne, aby przed ciążą wszczepiać mniejsze implanty. Po ciąży kiedy tkanki ulegną zwiotczeniu, można  wymienić implant na większy, ale oczywiście nie jest to koniecznie. To zależy od  warunków anatomicznych, oraz indywidualnych oczekiwań i upodobań pacjentki.

Powiększanie piersi u alergiczek

Alergia na różnego rodzaju substancje nie jest przeciwwskazaniem do wszczepiania silikonowych implantów piersi. Natomiast bardzo rzadko zdarza się odczyn na silikon jako na ciało obce i dla takich pacjentek przeznaczone są implanty w powłoce poliuretanowej. Jest to inny polimer, który ma inną budowę chemiczną, w związku z tym jest mniej reaktywny. Jeżeli z jakiś przyczyn pacjentka nie toleruje implantów silikonowych, wówczas można zastąpić je implantami, które mają powłokę poliuretanową.

W jakich przypadkach lepsze okażą się implanty okrągłe, a w jakich anatomiczne?

Rodzaj implantów uzależniony jest od tego, jaki kształt chcemy osiągnąć. Implant okrągły uwypukla górny biegun piersi, dając tzw. efekt push – up. Implant anatomiczny modeluje górną część piersi bardziej płasko i nadając bardziej naturalny kształt. Profil implantu nie jest jedynym czynnikiem warunkującym kształt piersi, który zależy także od grubości tkanki tłuszczowej pokrywającej implant. U wielu kobiet w określonych warunkach anatomicznych można uzyskać naturalny kształt piersi wykorzystując implant okrągły.

Implanty dla kobiet aktywnych fizycznie

Implanty nie są przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej. Z doświadczenia i z relacji pacjentek wiemy, że po wszczepieniu implantów uprawiają one różne sporty, włącznie z nurkowaniem, skokami ze spadochronem itd. Natomiast należy do tego podejść inaczej. Jeżeli planujemy aktywność sportową, to wówczas sensowne jest wszczepianie trochę mniejszych implantów. Podobnie jak kobiety, które mają bardzo duże piersi, odczuwają dyskomfort np. w czasie biegania czy podobnych aktywności sportowych, tak samo kobiety które wszczepią bardzo duże implanty o objętości np. 600 czy 700 ml w trakcie wysiłku fizycznego i uprawiania różnych sportów mogą odczuwać dyskomfort. Zasadniczo implanty nie są przeciwwskazaniem do uprawiania sportów. Oczywiście jeżeli piersi są duże, niezależnie od tego czy taka jest ich naturalna budowa czy są powiększone implantami, w trakcie wysiłku fizycznego powinno się stosować specjalne staniki sportowe, które stabilizują piersi w trakcie ruchu. Ustabilizowane piersi nie obciążają tak skóry klatki piersiowej oraz kręgosłupa piersiowego co pozwala znacznie zredukować dyskomfort.

Implanty poliuretanowe

Implanty poliuretanowe przeznaczone są dla kobiet, u których występuje odczyn na silikon. Implanty są pokryte specjalną gąbką poliuretanową i w ten sposób główny silikonowy rdzeń implantu nie ma kontaktu z tkankami. Poza tym gąbka jest porowata i tkanka łączna wrastająca w pory stabilizuje implant zabezpieczając przed rotacją lub przesunięciem.

Implanty, silikonowe również, mają powłokę którą określamy jako teksturę czyli powierzchnię pokrytą mikrowłoskami. Powierzchnia z wyglądu i w dotyku jest matowa. Dzięki temu tkanka łączna wrastając między włoski czy pory zewnętrznej powłoki stabilizuje implant i zabezpiecza go przed rotacją i przemieszczeniem.

Rekonwalescencja

Bardzo często kobiety obawiają się bólu po operacji wszczepienia implantów. Dużo się o tym słyszy, dużo się o tym mówi, ale niewiele osób posiada wiedzę jak to wygląda w praktyce. Oczywiście dolegliwości bólowe są, wynikają one z tego, że wprowadzony implant musi rozciągnąć tkanki, rozciągnąć mięsień piersiowy i skórę. W pierwszych dniach może to powodować dolegliwości bólowe. Proszę pamiętać że ból nie jest powikłaniem tylko naturalną konsekwencją operacji, która jest stosunkowo inwazyjna. Dolegliwości bólowe bardzo szybko mijają i w ciągu kilku lub kilkunastu dni pacjentka jest w stanie wykonywać wiele czynności, a więc nie jest to tak wielkim problemem jak niektórzy sądzą. Poza tym bezpośrednio po operacji podaje się leki przeciwbólowe, które powodują uśmierzenie bólu i zmniejszenie go do takich granic, które są dobrze tolerowane. Tak więc ból nie powoduje zagrożenia. A w praktyce można to ująć w następujący sposób: dolegliwości bólowe znacznie zmniejszają się gdy pacjentka po raz pierwszy zobaczy nowe, piękne, duże piersi w lustrze. Radość ze spełnienia oczekiwań rekompensuje wcześniejszy trud i ból związany z operacją.

Jakie powikłania po zabiegu powinny zaniepokoić pacjentkę?

Po zabiegu powiększania piersi, powikłania występują bardzo rzadko. Wszystkie powikłania szacuje się na około 3%. Natomiast to na co powinna zwrócić uwagę pacjentka i zgłosić się niezwłocznie do chirurga, to sytuacja w której pierś staje się bolesna, obrzęknięta, skóra ulega zaczerwienieniu, występuje gorączka. Są to objawy, które na pewno wymagają wyjaśnienia, W przypadku takich objawów należy szybko zgłosić się do chirurga, nie należy jednak wpadać w panikę ponieważ w większości udaje się je opanować po leczeniu zachowawczym i co ważne bez konieczności usunięcia implantu.

Alternatywne sposoby powiększania piersi

Jeżeli chodzi o alternatywne sposoby powiększania piersi to w piśmiennictwie opisuje się wstrzykiwanie różnych substancji tzw. wypełniaczy, wstrzykiwanie własnego tłuszczu, oraz ostatnio co jest przedmiotem badań powiększanie piersi za pomocą komórek macierzystych. Trzeba jednak pamiętać że z reguły pacjentki, które zgłaszają się do powiększenia piersi oczekują znacznego powiększenia objętości, czyli kilkaset mililitrów.  Przeszczepienie kilkuset mililitrów tłuszczu jest technicznie prawie niewykonalne. Zabieg musiałby być prowadzony w wielu etapach. Poza tym w przypadku zastosowania implantów silikonowych, implant ma konkretny kształt w związku z tym tkanki piersi modelują się na implancie i przyjmują taką formę i taki kształt jaki oczekujemy. W przypadku stosowania różnego rodzaju wypełniaczy, jest to znacznie trudniejsze. Tak więc jeżeli mamy małe piersi i chcemy je powiększyć o kilka rozmiarów, czyli np. mamy miseczkę stanika A, a chcemy uzyskać C lub D, zdecydowanie lepszym wyborem wydaje się implant silikonowy. Natomiast jeżeli mamy małe nierówności w obrębie piersi, zagłębienia, to wówczas można wykorzystać inne techniki i wypełnić niewielki obszar piersi wstrzykując własny tłuszcz, lub przeznaczone do tego celu inne substancje.

Rejestracja

Najnowsze wpisy