Lifting piersi

Lifting piersi Szczecin

Lifting piersi to inaczej podniesienie piersi. Operacja polega na przemieszczeniu brodawki, otoczki powyżej  bruzdy podpiersiowej, czyli na właściwe anatomicznie miejsce.

Dlaczego wykonywany jest lifting piersi?

U niektórych kobiet wraz z upływem czasu, wraz z wiekiem, oraz przede wszystkim po zakończeniu karmienia piersią, skóra oraz tkanki klatki piersiowej rozciągają się i brodawka  z otoczką, przesuwają się w dół do poziomu bruzdy podpiersiowej lub niżej. Powoduje to nieakceptowany i nieestetyczny wygląd i kształt piersi.

Co skłania kobiety do poddania się liftingowi piersi?

Do wyboru operacji polegającej na podniesieniu piersi skłania przede wszystkim nieestetyczny kształt. Większość kobiet nie akceptuje piersi które są długie, obwisłe i płaskie. Kształt piersi zmienia się naturalnie po okresie ciąży i karmienia. Kiedy masa tkanek w trakcie karmienia jest bardzo duża, to rozciąga cały aparat więzadłowy utrzymujący pierś i skórę. Po tym okresie, nie zawsze pierś wraca do swojego pierwotnego kształtu. Tak więc nieestetyczny, niesatysfakcjonujący kształt piersi jest głównym i chyba jedynym wskazaniem do liftingu piersi i z tego też powodu kobiety szukają pomocy u chirurga.

Jakie nacięcia wykonuje się przy liftingu piersi i czy po zabiegu widoczne są blizny?

W przypadku liftingu piersi, zawsze wykonuje się nacięcie dookoła otoczki, ponieważ otoczkę wraz z brodawką trzeba przenieść w anatomiczne położenie. Kolejne cięcie przebiega wzdłuż dolnego bieguna piersi, aż do bruzdy podpiersiowej. Natomiast cięcie w bruździe podpiersiowej, zależy od dystansu przeniesienia otoczki i pozostałej do wycięcia skóry. U niektórych pań nie jest to konieczne, a więc pozostaje tylko cięcie dookoła otoczki i wzdłuż dolnego bieguna piersi. Ostatecznie blizna ma kształt określany jako kształt kotwicy ale pomimo swojej rozległości jest cienka koloru otaczających tkanek.

Czy lifting piersi sprawi, że mój biust stanie się mniejszy?

Lifting piersi wykonuje się u pań, u których pierś jest najczęściej płaska i długa, natomiast brodawka znajduje się poniżej bruzdy podpiersiowej. Jeżeli wykonamy lifting piersi, to po zabiegu, optycznie wydaje się ona większa, ponieważ jest krótsza, ale ma znacznie większą projekcję, czyli jest bardziej wystająca do przodu. Często jest tak, że pacjentki które mają długie, obwisłe piersi, przychodzą z prośbą o powiększenie implantami. Natomiast po wykonaniu liftingu piersi, okazuje się że pierś przybiera taką formę, kształt i wymiar, że implanty nie są potrzebne. Tak więc lifting piersi może optycznie zwiększyć pierś, mimo że objętość praktycznie jest taka sama.

Ryzyko związane z zabiegiem

Jeśli chodzi o powikłania, to oczywiście jak po każdej operacji może wystąpić krwawienie, infekcja rany, jednak ryzyko jest niewielkie. U niektórych kobiet może wystąpić osłabienie lub brak czucia na brodawce i otoczce piersi, czasem może wystąpić niedokrwienie lub martwica otoczki.  Powikłania te na szczęście zdarzają się bardzo rzadko, ale ryzyko jest tym większe im trudniejsze są warunki anatomiczne, to znaczy im większa jest odległość do przeniesienia kompleksu brodawka. Powikłania nie oznaczają złego wyniku natomiast mogą wymagać dodatkowych zabiegów korekcyjnych. Jednak niezależnie od ryzyka wyniki po zakończeniu leczenia są dobre. Uzyskany kształt piersi jest satysfakcjonujący i pozwala rozwiązać wcześniejsze problemy pacjentek.

Lifting piersi a ich powiększanie

Lifting piersi nie zwiększa objętości piersi tylko przywraca bardziej naturalny i anatomiczny kształt piersi. Jeżeli uzyskana wielkość jest za mała dla pacjentki, wówczas lifting piersi można połączyć z powiększeniem, wszczepiając implant silikonowy. Czasami wykonujemy takie procedury – wszystko zależy od oczekiwań pacjentki. Co ciekawe, u pacjentek, których piersi są bardzo obwisłe, po wykonaniu liftingu piersi, mimo że objętość jest taka sama to wyglądają one korzystniej. Obrazowo można powiedzieć, że pierś obwisła jest plaska i długa natomiast po liftingu staje się krótsza ale bardziej wypukła, i wygląda na znacznie większą. Dla tego część pacjentek na tym etapie rezygnuje z implantów.  Warto jednak pamiętać, że lifting piersi nie zamyka drogi do powiększenia piersi implantami.

Lifting piersi a ciąża

Istotna informacją dla kobiety planującej ciążę jest fakt, że po liftingu piersi karmienie piersią może być utrudnione lub niemożliwe. Trzeba pamiętać ze podniesienie piersi jest przeniesieniem otoczki i brodawki w inne miejsce, bardziej anatomiczne. W trakcie tej procedury często przecina się częściowo albo całkowicie przewody wyprowadzające z gruczołów mlecznych. W związku z tym tak jak powiedziałem omawiając liftingu piersi karmienie piersią może być utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Dlatego lifting piersi zalecamy pacjentkom, które nie planują w przyszłości potomstwa. Oczywiście jest możliwe wykonanie tego zabiegu przed ciążą, ale trzeba mieć pełną świadomość, że karmienie piersią będzie niemożliwe i tego stanu nie da się odwrócić.

Jak wygląda zabieg?

Operacja polega na chirurgicznym przemieszczeniu kompleksu brodawka – otoczka do właściwej pozycji, oraz na zredukowaniu części skóry dolnego bieguna piersi. Taki zabieg pozwala przywrócić anatomiczny kształt piersi i bardziej estetyczny wygląd. Po operacji pozostaje charakterystyczna blizna dookoła otoczki na dolnym biegunie piersi oraz w bruździe podpiersiowej. Jednak po upływie kilku miesięcy i naturalnej przebudowie blizny staje się ona mało widoczna i uzyskany wygląd piersi spełnia oczekiwania pacjentek.

Rekonwalescencja

Rekonwalescencja po operacji podniesienia piersi jest stosunkowo krótka, krótsza niż po operacji powiększenia piersi implantami. Przebieg jest znacznie mniej bolesny niż po operacji wszczepienia implantów piersi. Dla uzyskania planowanego kształtu piersi ważne jest stosowanie stanika przez cały okres pooperacyjny. Ułatwia to gojenie i zrastanie tkanek piersi w odpowiedniej pozycji i zabezpiecza niekontrolowanym przemieszczeniom. Stanik pełni rolę formy, która ostatecznie kształtuje pierś. Najlepszy do tego celu jest stanik sportowy z miękka pełną miseczk

Wygląd blizn po zabiegu

Po każdej operacji chirurgicznej występują blizny. Należy pamiętać, ze blizna jest naturalnym fizjologicznym zjawiskiem występującym po każdym urazie – niezależnie czy jest to uraz mechaniczny czy jest to uraz chirurgiczny, wykonany ręką chirurga. Istota polega na tym, aby blizny były umiejscowione w naturalnych fałdach skóry co powoduje, że są mało widoczne. Blizna jest mało widoczna jeżeli pacjentka lub  pacjent nie ma indywidualnych predyspozycji do tworzenia bliznowców., Zjawisko to jest uwarunkowane genetycznie i niestety są nieprzewidywalne. Bliznowiec zdarza się na szczęście w bardzo niewielkim procencie przypadków. Natomiast fizjologiczna blizna po naturalnym przebudowaniu się jest mało widoczna. Warto też wiedzieć, ze współczesna medycyna oferuje nam tzw. tatuaż medyczny, którym możemy dodatkowo  zamaskować bliznę zmieniając jej barwę i upodabniając ją do koloru otaczających ja tkanek.

Różnice między liftingiem piersi a ich redukcją

Zasadnicza różnica między operacją redukcji piersi a podniesieniem piersi polega na tym, że w przypadku podniesienia piersi poprawiamy tylko i wyłącznie kształt piersi – nie zmniejszamy wielkości. Natomiast w przypadku redukcji piersi zmniejszamy jej masę i objętość. Trzeba podkreślić, że wszystkie pacjentki po operacji redukcji piersi odbierają zabieg mimo blizn bardzo pozytywnie. Kończą się problemy bólowe z kręgosłupem, kończą się problemy z utrzymaniem higieny w okolicy bruzdy podpiersiowej, szczególnie latem w czasie upału, kiedy skóra poci się. Zmiany skórne i odparzenia ulegają samoistnemu wygojeniu. Poza tym mniejsze piersi dają większe możliwości uprawiania sportu, łatwiejszy dobór stanika. Kobiety, które mają bardzo duże piersi mają duży problem ze zdobyciem odpowiedniej garderoby. Tak więc mimo rozległości zabiegu i mimo możliwych powikłań, które nie są tak częste, pozytywne aspekty operacji zdecydowanie przeważają nad negatywnymi. Bardzo dużo kobiet decyduje się na tego typu operacje. One bardzo poprawiają komfort życia.

Rejestracja

Najnowsze wpisy