Plastyka brzucha

Plastyka brzucha Szczecin

Operacja polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej i przywróceniu prawidłowego wyglądu i napięcia skóry na brzuchu.  Zwykle modelowanie ogranicza się do jednej operacji ale w niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie kilku zabiegów uzupełniających. Wycięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej wymaga rekonstrukcji pępka.

Taki stan utrudnia podejmowanie aktywności sportowej, aktywności na plaży, czasami aktywności intymnych. Jest to bardzo złożony problem..

Dlaczego wykonywana jest plastyka brzucha?

Plastyka brzucha jest zabiegiem, który przeznaczony jest dla osób, u których wiotka skóra i nagromadzenie tkanki tłuszczowej układają się w liczne poprzeczne fałdy, powodując nieestetyczny wygląd. Taki stan utrudnia podejmowanie aktywności sportowej, aktywności na plaży, czasami aktywności intymnych. Jest to bardzo złożony problem. Najczęściej i najwięcej deformacji powłok brzucha powstaje po utracie wagi ciała. Skóra nie obkurcza się i powstają liczne poprzeczne fałdy skórno – tłuszczowe. Drugą przyczyną jest ciąża. U wielu kobiet brzuch i skóra po ciąży nie obkurczają się i pozostają liczne zmarszczki czy wręcz fałdy. Poza tym bardzo często na skórze pojawiają się rozstępy, które dodatkowo niekorzystnie wpływają na estetyczny wygląd brzucha.

Przebieg operacji i rekonwalescencja

Operacja polega na wypreparowaniu warstwy skórno – tłuszczowej, wycięciu nadmiaru, przywróceniu właściwego napięcia i oczywiście zszyciu rany. Po zabiegu w ranie pozostawia się dreny odprowadzające nadmiar krwi i chłonki. Dreny usuwa się po kilku dniach. Przebieg pooperacyjny może być bolesny, ale stosowanie leków przeciwbólowych pozwala na zapewnienie należytego komfortu. Blizna jest dość rozległa, obejmuje całe podbrzusze, ale mimo długości jest położona nisko co pozwala zakryć ją bielizną. Przywrócenie właściwego napięcia i właściwej linii brzucha, tej prawidłowej, tej wymarzonej, daje tyle radości że pozostałe mankamenty operacji stają się nieistotne. Powrót do aktywności możliwy jest po kilku tygodniach. Ważne jest, aby w okresie pooperacyjnym stosować pas elastyczny, który przyciskając odpreparowane tkanki brzucha stabilizuje je i dzięki temu lepiej je modeluje.

Abdominoplastyka w połączeniu z liposukcją

W niektórych przypadkach wykonując abdominoplastykę możemy połączyć ją z liposukcją, ale jest to zabieg trudny i obarczony ryzykiem powikłań. Cześć chirurgów nie łączy obu technik operacyjnych, ale oczywiście to wszystko zależne jest od sytuacji anatomicznej, zakresu planowanej korekty, oraz od oczekiwań pacjentki. Jest wiec możliwe połączenie liposukcji i abdominoplastyki ale wykonuje się to nieczęsto

Noszenie specjalnej bielizny uciskowej po zabiegu

Noszenie bielizny uciskowej, jest jednym z podstawowych warunków, które trzeba spełnić po plastyce brzucha. Trzeba pamiętać, że tkanki są odpreparowane czyli oddzielone na bardzo dużej powierzchni i zadaniem odzieży uciskowej czy pasów uciskowych, modelujących jest stabilizacja skóry i tłuszczu. Dzięki temu odwarstwiona skóra przyrasta równo na całej powierzchni co zabezpiecza przed powstaniem dodatkowych fałdów oraz gromadzeniem się chłonki pod skórą. Podobną  odzież uciskową stosuje się także po zabiegach liposukcji

Plastyka brzucha a ciąża

Jeżeli planowana jest ciąża to zabieg plastyki brzucha lepiej odłożyć na okres po ciąży.  W czasie ciąży powłoki brzuszne rozciągną się i trudno jest przewidzieć w jakim zakresie obkurczą się po jej zakończeniu. W związku z tym jeżeli wykonamy abdominoplastykę przed ciążą, to należy spodziewać się z dużym prawdopodobieństwem, że część efektów operacji plastycznej zostanie utracona. Planując niektóre operacje estetyczne trzeba kierować się pewną strategią. Szczególnie u kobiet istotnym elementem jest okres ciąży i karmienia piersią. Dotyczy to przede wszystkim operacji związanych z powłokami brzusznymi czyli plastyki brzucha, oraz operacji związanych z piersiami, czyli powiększenie implantami, lifting piersi czy też redukcja piersi. Najlepiej operacje te wykonywać po ciąży.

Abdominoplastyka i niwelacja rozstępów

Plastyka brzucha pozwala na usunięcie skóry przede wszystkim z podbrzusza, czyli z obszaru na którym pojawia się najwięcej rozstępów. Natomiast  rozstępy, które są obecne w górnej połowie brzucha nad pępkiem pozostają, tylko że będą przemieszczone wraz ze skórą do podbrzusza. Dzieje się tak dla tego, że podczas abdominoplastyki  wycinamy nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej z podbrzusza, natomiast górną część skóry z nadbrzusza napinamy ściągając w dół. Tak więc rozstępy, które są w podbrzuszu wycinamy razem ze skórą, natomiast te, które są w nadbrzuszu pozostaną, tylko zmienią lokalizację.

Utrata wagi po plastyce brzucha

Po operacji plastycznej brzucha waga zmniejszy się niewiele, ponieważ masa wyciętych tkanek jest mała- kilogram, może dwa, nie więcej. Plastyka brzucha jest operacją, której zadaniem nie jest redukcja masy ciała czy odchudzanie. Celem operacji jest przywrócenie prawidłowego napięcia powłok brzusznych i bardziej estetycznego wyglądu. Tak więc decydując się na plastykę brzucha nie należy spodziewać się znacznej utraty wagi ciała.

Rejestracja

Najnowsze wpisy