Redukcja piersi

Redukcja piersi Szczecin

Redukcja piersi to operacja polegająca na zmniejszeniu masy piersi. Niektóre kobiety mają liczne problemy z powodu zbyt dużych piersi. Duża masa piersi  powoduje obciążenie kręgosłupa, piersiowego i dolegliwości bólowe. W przypadku dyskopatii lub zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa duże piersi powodują nasilenie dolegliwości. W niektórych przypadkach wielkość piersi jest nieodpowiednia do proporcji ciała co stanowi problem głównie estetyczny. Oczywiście ocena wielkości piersi jest rzeczą względną i nie każde piersi wymagają redukcji. O tym decyduje pacjentka. Jeżeli ma problemy natury estetycznej lub, dolegliwości bólowe, lub z innych powodów nie akceptuje wielkości piersi, wówczas można wykonać chirurgiczne pomniejszanie.

Redukcja piersi i jednoczesny lifting

Zabieg redukcji piersi to zmniejszenie ich masy, ale zmniejszenie masy nie zapewnia odpowiedniego i  anatomicznego położenia poszczególnych elementów piersi. Kompleks brodawka – otoczka fizjologicznie położony jest powyżej bruzdy podpiersiowej i mniej więcej na wysokości połowy ramienia. Jeżeli proporcje te nie są zachowane, wówczas poza redukcją masy czyli wycięciem nadmiaru gruczołu i tkanki tłuszczowej, musimy dokonać przeniesienia otoczki i brodawki w odpowiednie miejsce. Dla tego redukcja piersi zwykle wymaga wykonania elementu liftingowego jakim jest przeniesienie kompleksu brodawka – otoczka w anatomiczne położenie.  Od wyjściowego kształtu piersi zależy, który  z elementów operacji i w jakiej proporcji jest wykonany.

Ryzyko związane z redukcją piersi

Powikłania na szczęście są rzadkie i są proporcjonalne do wielkości piersi poddanych redukcji. Im większe piersi tym ryzyko powikłań większe. Po operacji może wystąpić dość długo trwający wyciek chłonki przez dreny, a potem przez ranę. W przypadku bardzo dużych piersi może wystąpić martwica tkanki tłuszczowej co przedłuża gojenie ran. Czasami możemy obserwować niedokrwienie brodawki otoczki, a nawet jej martwicę. Może również wystąpić zaburzenie czucia na brodawce. Natomiast po zakończeniu leczenia  poprawa jakości życia po zmniejszeniu bardzo dużych piersi jest tak dobrze postrzegana, że całkowicie rekompensuje czas, trud i wysiłek włożony w operację i leczenie. Oczywiście po operacji jak po każdym zabiegu pozostają blizny i w przypadku redukcji piersi blizna jest zlokalizowana na dolnym biegunie piersi, wzdłuż bruzdy podpiersiowej i dookoła otoczki. Obrazowo wygląd blizny określamy że jest ona w kształcie kotwicy.

Czy redukcja piersi w jakikolwiek sposób wpływa na zdolność do karmienia piersią?

Redukcja piersi polega na usunięciu części masy gruczołu piersiowego i tkanki tłuszczowej. W związku z tym, część przewodów wyprowadzających zostaje wycięta, dlatego też należy przyjąć, że po operacji redukcyjnej piersi, karmienie piersią jest bardzo ograniczone albo wręcz niemożliwe. Jest to efekt trwały i o tym trzeba jasno powiedzieć. Pacjentka która decyduje się na zabieg redukcji piersi musi mieć świadomość nieodwracalnych zmian, szczególnie jeżeli operację planuje się przed ciążą i potencjalnym karmieniem piersią.

Jakie są metody redukcji piersi?

Redukcję piersi zasadniczo wykonuje się za pomocą klasycznego wycięcia według odpowiedniej techniki, a to uzależnione jest od wyjściowego kształtu piersi, jej wielkości oraz warunków anatomicznych. Liposukcja jest wykorzystywana przy redukcji piersi zwykle jako technika uzupełniająca. Jeżeli zakres redukcji jest niewielki, to wówczas możemy wykonać tylko liposukcję. Należy pamiętać o tym, że po liposukcji zmniejszamy masę piersi, natomiast nie usuwamy pozostałego nadmiaru skóry. Jeżeli skóra obkurczy się, to wówczas możemy uzyskać dobry kształt piersi. Jeżeli skóra nie obkurczy się, to kształt piersi może się pogorszyć ponieważ pozostaną fałdy obwisłej skóry. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja chirurgiczna. Liposukcja daje dobry wynik gdy skóra jest elastyczna i po zmniejszeniu objętości tkanki tłuszczowej obkurczy się.

Przebieg zabiegu

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i wycina  fragment piersi zawierający gruczoł i tkankę tłuszczową oraz skórę. Czasami po operacji potrzebne są jeszcze drobne, dodatkowe plastyki w obrębie skóry lub blizny. Wraz z redukcją masy gruczołu piersiowego i tkanki tłuszczowej, przemieszcza się brodawkę i otoczkę w nowe miejsce, odpowiadającej anatomicznej pozycji. Szwy usuwa się zależnie od miejsca rany i przebiegu gojenia około 7 do 12 doby po operacji. Po operacji konieczne jest noszenie miękkiego stanika z pełną miseczką w celu modelowania kształtu piersi. Leczenie wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu. Powrót do aktywności codziennych rozpoczyna się w pierwszych dniach po operacji, natomiast powrót do aktywności sportowych po około 2 miesiącach.

Czy po redukcji piersi będą widoczne blizny?

Po redukcji piersi, blizny są widoczne tak jak po każdej operacji. Jeżeli nie ma indywidualnych skłonności do przerastania blizn lub do występowania bliznowców, wówczas blizna po tego typu operacjach jest cienka, jasna, przyjmuje kolor skóry otaczającej i praktycznie nie stanowi problemu dla pacjentów.

Jędrność piersi po zabiegu

Zabieg redukcji piersi nie wpływa na ich jędrność – wpływa tylko na zmniejszenie ich masy, tak wiec po redukcji masy piersi dalej będą tak samo jędrne jak były przed operacją.

Redukcja piersi u nastolatki

Zabieg redukcji piersi wykonuje się u dorosłych kobiet. U nastoletnich dziewcząt moim zdaniem nie powinno wykonywać się tego typu operacji, ponieważ proces dojrzewania nie jest zakończony i tak naprawdę nie wiemy jeszcze jaki ostateczny kształt i wielkość osiągną piersi, tak więc ja nie podjąłbym się operacji redukcji piersi u nastolatki. Poza tym po operacji redukcji piersi w zakres której wchodzi przeniesienie brodawki i otoczki w anatomiczna pozycje w większości może być utracona możliwość karmienia piersią.

Czy efekty zmniejszenia piersi są stale?

Po operacji redukcji piersi efekty są trwałe, ponieważ usunięte tkanki piersi nie odrastają. Oczywiście w przypadku chudnięcia lub tycia mogą występować niewielkie zmiany wielkości piersi ale w stosunku do stanu przed operacja nie wpływa to istotnie na wygląd piersi.

Jakie są zdrowotne zalety i wskazania do redukcji piersi?

Wiele kobiet decyduje się na redukcję piersi przede wszystkim z powodu różnego rodzaju dolegliwości. Są to głównie bóle kręgosłupa piersiowego, często zmiany na skórze wynikające z dużego obciążenia masą piersi, a więc ramiączko stanika bardzo często obciera skórę, tworzą się owrzodzenia w bruździe podpiersiowej na skutek bardzo dużej masy piersi, skóra – zwłaszcza w miesiącach letnich, bywa odparzona a utrzymanie higieny w tej okolicy jest bardzo utrudnione. Poza tym duże piersi bardzo ograniczaja podejmowanie aktywności fizycznej i sportowej. Są to najczęstsze przyczyny z powodu których kobiety zgłaszają się do zabiegu redukcji piersi. Oczywiście odnosi się to do piersi olbrzymich, w których redukcja masy wynosi kilka kilogramów na pierś . W takich przypadkach poprawa po zabiegu jest bardzo spektakularna. Poprawa komfortu życia jest natychmiastowa i odczuwalna jeszcze przez zakończeniem leczenia.

Alternatywne metody redukcji piersi

W zasadzie nie ma niechirurgicznych sposobów redukcji piersi. Oczywiście niektórzy chirurdzy, i niektóre ośrodki proponują redukcję piersi za pomocą liposukcji czyli odessania tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że jeżeli zredukujemy masę tkanki tłuszczowej za pomocą liposukcji, to pozostaje jeszcze nadmiar skóry. Jeżeli skóra nie obkurczy się bo jest zbyt wiotka, wówczas paradoksalnie wynik estetyczny wcale nie będzie lepszy. Można powiedzieć tak: pierś będzie mniejsza ale bardziej pomarszczona. Jeśli chcemy więc uzyskać niewielkie przemodelowanie piersi to można wykonać to metodą liposukcji. Natomiast jeżeli ma to być znacząca redukcja, a w przypadku gigantomastii i rożnego rodzaju dolegliwości,  masa zredukowanej tkanki może sięgać nawet kilku kilogramów, to w takiej sytuacji nie ma innej metody niż chirurgiczne wycięcie.

Rejestracja

Najnowsze wpisy