Otyłość staje się chorobą cywilizacyjną, jest przyczyną wielu chorób obniżających wydolność fizyczną i prowadzi do przedwczesnych zgonów. Z tego powodu bardzo dużo uwagi poświęca się operacyjnym metodom redukcji wagi ciała. Wykonanie odpowiedniej operacji w połączeniu z dyscypliną dietetyczną chorego umożliwia powrót do prawidłowej wagi ciała.

Pozostaje problem obwisłej skóry. O ile jesteśmy w stanie pozbyć się nadmiaru tłuszczu, o tyle rozciągnięta skóra nie obkurczy się pozostając w formie nieestetycznych fałdów. Nadmiar skóry pozostaje nie tylko na brzuchu ale także na klatce piersiowej, oraz kończynach górnych i dolnych. Fałdy skórne usuwamy wykonując plastykę odpowiednich okolic ciała.

Plastyka brzucha

Cięcie chirurgiczne wykonuje się w podbrzuszu i preparuje tkanki w kierunku żeber. Następnie zsuwa się odpreparowaną skórę ku dołowi i po odpowiednim napięciu wycina się nadmiar.

Plastyka klatki piersiowej, okolic lędźwiowych i pośladków

Cięcia chirurgiczne wykonuje się wzdłuż linii żeber, zależnie od rozmieszczenia nadmiaru skóry. Linie cięć planuje się tak aby blizny mogły być przykryte bielizną. W przypadkach nadmiaru skóry zlokalizowanego na brzuchu i okolicach lędźwiowych można wykonać plastykę okrężną tułowia. W takich przypadkach cięcie chirurgiczne wykonuje się okrężnie na wysokości podbrzusza z przodu i nad pośladkami z tyłu. Operacje tego typu często łączy się z plastyką pośladków. Skórę pośladków przeznaczoną do wycięcia pozbawia się naskórka i pokrywa odpreparowanymi powłokami. W ten sposób zwiększa się projekcję pośladków wykorzystując własne tkanki.

Plastyka ramion

Plastyka ramion polega na wycięciu fałdów skórnych powstających między dołem pachowym a łokciem. Fałdy skórne są widoczne głównie w czasie uniesienia ramion do poziomu. Zmiana jest szczególnie nieakceptowana przez kobiety, którym deformacja ogranicza korzystanie z garderoby z odkrytymi ramionami. Cięcia chirurgiczne przeprowadza się na przyśrodkowo-tylnej stronie ramienia co czynie je mało widocznymi.

Plastyka ud

Plastykę ud wykonuje się prowadząc cięcia wzdłuż przyśrodkowej powierzchni uda, oraz w pachwinie. Pozwala to usunąć nadmiar skóry i uzyskać estetyczną linię uda.